piatok 3. septembra 2021

Tajomstvo Pembrooke Parku (Julie Klassen)

Anotácia 

Abigail Fosterová je praktickou dcérou. Bojí sa, že skončí ako stará panna najmä preto, že má malé veno a, ako sa zdá, jediný muž, o ktorom si myslela, že by sa s ňou mohol oženiť, sa zamiluje do jej mladšej pôvabnejšej sestry. Keď rodina čelí finančnému bankrotu, Abigail a jej otec hľadajú primeranejšie ubytovanie. Vtedy prichádza neznámy právnik so zarážajúcou ponukou: užívať odľahlé panské sídlo, ktoré už osemnásť rokov stojí opustené. Fosterovci odcestujú do veľkolepého Pembrooke Parku, ktoré s hrôzou nachádzajú tak, ako ho jeho predchádzajúci obyvatelia náhle opustili: dná šálok pokryté zaschnutým čajom, moľami prežrané šatstvo v skriniach, domček pre bábiky rozložený uprostred hry... Privíta ich atraktívny miestny kaplán, ale hoci sa zdá, že on aj jeho rodina poznajú minulosť sídla, jediná informácia, ktorú im poskytnú, je strohé varovanie: Majte sa na pozore pred cudzincami, ktorých do Pembrooke Parku prilákajú reči o tajnej izbe plnej pokladov.

To Abigail zaujme. V nádeji na obnovu rodinných financií – a svojho vena – Abigail pátra po údajnom poklade. Desivé zvuky v noci a stopy v prachu však prezradia, že nie je jediná, kto tajne prehľadáva dom. Nato Abigail začína dostávať anonymné listy s kľúčom k tajnej izbe a prekvapujúcim odhalením z minulosti. Keď Pembrooke Park navštívia starí priatelia a noví nepriatelia, tajomstvá vychádzajú na svetlo sveta. Nájde Abigail poklad a lásku, ktorú hľadá... alebo veľmi reálne nebezpečenstvo?

Názov:  Tajomstvo Pembrooke Parku

Autor: Julie Klassen

Žáner: Historický román

Počet strán: 456

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: i527.net

Hodnotenie: 4,5/5 ★


Recenzia 

Táto knižka je v poradí približne piata, ktorú som od autorky čítala a musím povedať, že ma stále má čím prekvapiť a stále ma jej knihy bavia rovnako, ako keď som ich začala čítať a práve sa mi zdá kniha od knihy lepšia a lepšia. 

Naozaj neviem povedať čím to bolo, ale práve túto knihu som čítala zo všetkých asi najdlhšie. Nebolo to vôbec tým, že by ma nebavilo, práve naopak. Neustále sa tam niečo dialo a páčilo sa mi to, že je to opradený nejakým tým tajomstvom. Avšak v poslednej dobe som mala na čítanie menej času a tak sa mi to trošku naťahovalo. Nemám moc rada, keď nejakú knihu čítam napríklad týždeň, pretože potom aj pomaly zabudnem čo sa tam dialo naposledy a príde mi to naťahované. Možno a aj to bola jedna z príčin ale kto vie..

Táto knižka ma bavila už od začiatku. Hneď nás vrhla do deja a začali sa tam diať zaujímavé veci. Páčilo sa mi, že už od začiatku sme tam mali nejaké tajomstvá a záhady, ktoré bolo treba vyriešiť a práve to pridávalo tejto knižke na zaujímavosti a nieslo sa to s ňou až do konca. 
Nemohla som sa popravde dočkať toho, až odhalím všetky tajomstvá a toho, ako sa všetko nakoniec rozmotá, kto je kto a kde sa skrýva to tajomstvo, o ktorom v podstate celá kniha bola. Možno som čakala niečo trošku lepšie a väčšie, vzhľadom na to, ako to bolo všetko zaobaľované a všetci sa báli o tom prehovoriť, ale tak hádam, že aj to čo sme dostali bolo dobré. Možno ja som si už v hlave vytvorila očakávanie niečoho obrovského a potom to, čo som dostala mi také obrovské neprišlo. 


"Bieda nás často pritiahne k Bohu veľmi blízko, no hojnosť to nikdy nedokáže."


Abigail som mala ako hlavnú postavu rada, už len preto, že v podstate mala postavenie aké mala - pani domu, a aj napriek tomu sa ku každému správala s úctou a nebola povrchná, ako to môžu mať niektoré ženy tohto postavenia vo zvyku. Bola dobrosrdečná a snažila sa pomáhať, takže nečudo že sa do nej pár džentlmenov zamilovalo. Popravde jednému z nich som držala veľmi palce, aby im ten vzťah vyšiel a ten druhý nuž, uvedomil si čo mohol mať veľmi neskoro a veľmi neskoro to aj vyjadril. Viete čo sa hovorí, kto neskoro chodí, sám sebe škodí. :D
Nuž a ďalšia vec, ktorá sa mi na nej páčila, že nemala potrebu uprednostniť bohatstvo pred láskou. To urobí málokto, čiže za to mala u mňa veľké plus.

Aby som nezabudla na jednu vec, ktorá úzko súvisí s postavami... v tejto knihe je často spomínaný Boh a rozoberané kresťanstvo. Ja sama som ateista, nechodím do kostola a náboženstvo je pre mňa celkom vzdialená téma, tak som sa v tom necítila úplne ako doma. Možno aj práve preto sa mi niektoré časti trocha vliekli a ľudia, ktorí sú na tom podobne ako ja môžu mať k tomuto podobný postoj, alebo taktiež naopak, sa im môžu páčiť. Musíte to zistiť sami :)

Prostredie som sa snažila predstaviť si pekne a myslím si, že sa mi to aj podarilo. Niekedy keď čítam Klassenovej knihy hľadám na internete domy z daného obdobia ktoré opisuje a hľadám si taký, ktorý sa mi najviac podobá na opis v knihe a udržujem si jeho predstavu v hlave. Veľmi mi to vždy pomôže bližšie si jednotlivé panstvá predstaviť.

Ďalšia vec čo som si na tejto knihe užívala, boli jednotlivé vedľajšie postavy. Väčšinu som mala naozaj rada, aj keď sa našlo zopár výnimiek, avšak v tejto knihe autorka vytvorila veľmi veľa dobrých postáv. V podstate som mala pocit, že tu ich je najväčší počet spomedzi jej všetkých kníh a každá mala aspoň naznačený svoj vlastný príbeh, ktorý sa tým, ako príbeh postupoval, pomaly rozuzľoval, až na konci do seba zapadli všetky kúsky skladačky a my sme videli jasné vysvetlenie. 

"Život je niekedy plný sklamaní."


Aby som to teda zhrnula, je to naozaj veľmi pekná a hlavne veľmi prepracovaná kniha. Podľa tých, ktoré som zatiaľ prečítala je jedna z najlepších, avšak nie je môj úplný favorit. Viem však, že sa k nej minimálne ešte raz vrátim a možno po ďalšom prečítaní zmením svoj názor. :)


Za poskytnutie tejto knižky na recenziu by som sa veľmi pekne chcela poďakovať vydavateľstvu i527.net :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára